img

www. cyklistika-sk .eu

Denne zo sveta cyklistiky

Štvrtok 20. február 2020 Dnes má sviatok Lívia,zajtra Eleonóra
MTB XCM - maratón

 

 

Ako bolo ,napísali o nás redakcia  cyklomania.sk

Report: Majstrovstvá Slovenskej republiky v MTB maratóne a Intersport Hornonitrianskej MTB Tour
Napísal Tomáš Jakubčík
Tuesday, 17 May 2011

V sobotňajších bojoch na maratónskom okruhu v Pravenci sa rozhodovalo o držiteľoch majstrovských dresov v MTB Maratóne pre rok 2011.

 

 

V mierne nezvyčajnom termíne, takmer na začiatku sezóny, sa konali Majstrovstvá Slovenskej republiky v MTB maratóne, ktoré boli spojené s otvorenými pretekmi Intersport Hornonitrianskej MTB Tour a tak si majstrovskú trať mohol vyskúšať ktorýkoľvek hobby pretekár. Posun dátumu „majstráku“ zo Septembra na Máj, bol prispôsobením sa oficiálnemu kalendáru UCI, v ktorom už o mesiac svietia Majstrovstvá Sveta XCM v Taliansku. Podľa riaditeľa preteku, Romana Barényiho, je tak možné lepšie vybrať kvalitných reprezentantov a presvedčiť sa o ich aktuálnej výkonnosti.

 

O tom, že previerka to bude kvalitná, svedčili aj mená jazdcov s licenciou ELITE, ktorí sa postavili na štart. Okrem úradujúceho Majstra z roku 2010, Milana Barényiho, sa do prvej „lajny“ postavil aj vyzdravený Michal Lami, alebo Radovan Bíroš. Minuloročný držiteľ bronzu Martin Kostelničák však chýbal. O priebehu pretekov sa rozpísal Rado Bíroš, takže by bolo zbytočné sa opakovať. Zo žien prišla pre majstrovský titul Janka Števková, ktorej však chýbala výraznejšia konkurencia, keďže Miška Maláriková sa zúčastnila Českého pohára a tak so zranením stále laborujúca naša najlepšia „rajderka“ s prehľadom zvíťazila.

 

Keďže majstrovská trať bola k dispozícii aj “hobíkom”, nenechal som si ujsť možnosť si ju prejsť a zhodou okolností bola, po takmer štvortýždňovej nútenej prestávke, mojou prvou cyklomaratónskou akciou tohto roku. Pravenecký okruh som poznal z minulého roka, a v pamäti som ho mal ako ten, kde sú tie nekonečné tiahle stúpania a následne dlhé zjazdíky s peknou technickou vložkou na záver. Z toho ma však vyviedlo už ranné stretnutie s Romanom Barényim, ktorý sa vyjadril v tom zmysle, že vzhľadom na verejnú kritiku obtiažnosti trate, ju mierne inovovali a vylepšili. O jeho slovách svedčili aj naťahané „mlieka“ v blízkosti štartu, vyznačujúce XC sekciu. Spomínal aj niečo o zmene úvodného stúpania, ale to som ho už moc nepočúval, technické „baviačky“ to je predsa moje, viac singlov rovná sa viac zábavy. Uvedomujúc si svoje limity a kondičku rovnajúcu sa nule, som sa postavil na štart. Bol som nemilo prekvapený malou početnosťou bajkerov pod štartovým oblúkom, ale asi zavážilo množstvo „eliťákov“ na dlhej a strach z priveľkého časového manka.

 

Krátka trasa, pozostávajúca z nájazdu a jedného okruhu, mala štart naplánovaný na päť minút po desiatej. Po prevedení pelotónu ulicami Pravenca, sa jeho vedenia ujali mladí „hadi“ Tomáš Višňovský a Ferko Lami. Stále neverím Tomášovmu otcovi, že ho kŕmi iba ovsenými vločkami, veď ich tiež tlačím do hlavy a akosi žiadna výkonnostná zmena . Prvé stúpanie sa začalo postupne viac a viac dvíhať, povrch drobiť a sypať, rovnako ako štartové pole v ňom. Dobre to ten Roman spomenul, že sa vytvorí priestor pred nájazdom do XC častí. Mohol ale upresniť, že sa tak bude diať postupnou fyzickou elimináciou slabších štartujúcich, z dôvodu totálneho vyčerpania. Čím viac sme naberali výškové metre, tým väčší som mal problém prehovaráť raňajky, aby ostali oddychovať v žalúdku a nechceli sa presvedčiť o tom, čo sa to vonku deje. V kombinácii s laktátom crčiacim z úší a nemerateľnými tepmi, som si to maximálne „vychutnával“. V hlave mi znela hlúpa, mierne inovovaná reklama jedného mobilného operátora: „Na štvrtom kilometri, pekne meter po metri, odje..ť sa dá dá dá!!!“. Našťastie sa popri bajku dá aj chodiť a práve teraz to prišlo maximálne vhod. Žiadne utrpenie netrvá večne, aj ja som sa dočkal konca stúpania a zjazdu do prvej technickej pasáže, ktorú som poznal už z minulého roka. Teda...spoznával...takto pred rokom sme sa v nej šmýkali na blatku, teraz sa prášilo pod kolesami.

Blížil sa záver navádzacieho nájazdu a ja som sa tešil na technickú časť, umiestnenú kúsok za cieľovým oblúkom. A veru som si ju patrične aj vychutnal. Dole, hore, točka vľavo, točka vpravo, korenistý prejazd, vybalansovať vyvýšenie a tak dookola. Výborné oživenie, uvítal by som aj viac. Trať sa neskôr napojila na známy okruh po zvážniciach s ťahavými stúpaniami , v ktorých som fučal ako zadretá parná lokomotíva. :) Veľkým motivačným faktorom, nútiacim neprestať ťahať, bola aj informácia od Milana Barényiho, že pri poslednom prejazde trate stretol medveďa, na ktorého upozorňovali aj tabuľky popri trati. Našťastie cieľu som sa v zdravý dočkal.

 

Pokiaľ budem hodnotiť samostatnú Hornonitriansku Intersport MTB Tour, oproti minulému roku organizátori popracovali na zaujímavosti trate, zázemí preteku a veľké plus dostáva výborné značenie trasy. Registrácia prebehla rýchlo, sociálne zariadenia, umyvárky a sprchy boli k dispozícii blízko k parkovisku. Boli pripravené aj predajné stánky, škoda, že chýbal nejaký s ponukou jedla, čo by využil hlavne nejazdiaci sprievod. Zamrzí malá účasť jazdcov, ktorých sa akosi nedarí do Pravenca pritiahnuť. Dosť pomohli aj suché podmienky, v daždi by asi bol problém sa na parkovisko na lúke dostať a aj náročnosť trate by bola výrazne posunutá.

 Cyklistika XC

Cyklistika-sk.eu

Cyklistika pravenec

Cyklistika maratony XC

Horská cyklistika MTB, DH XC

cyklistika MTB, DH, cyklokros, cyklotrial

cyklistika cykloturistika MTB Pravenec

cyklokros

cyklokros cyklotrial MTB DH XC

cyklokros pravenec

cyklotrial pravenec
cyklotrial MTB Séria
cyklotrial maratony XC
cykloturistika
Copyright © 2012 www.cyklistika-sk.eu Created by XD-Design CMS