img

www. cyklistika-sk .eu

Denne zo sveta cyklistiky

Streda 26. jún 2019 Dnes má sviatok Adriána,zajtra Ladislav(a)

Chris Froome sa stále vylepšuje a prispôsobuje podmienkam

 

Líder tímu Sky Chris Froome sa nedávno nechal počuť o tom, že neustále pracuje na vylepšovaní svojej fyzickej aj mentálnej zdatnosti, aby ostal v dôležitých pretekoch relevantný. Jeho prípad by bol azda zaujímavým orieškom pre Charlesa Darwina, otca modernej teórie ľudskej evolúcie. Froome je z určitého pohľadu ideálnym prípadom prirodzenej selekcie, kde adaptácia je kľúčovým prvkom pre prežitie.

Podobne ako sa zvieratá prispôsobovali svojmu prostrediu, aj Froome sa postupne menil a adaptoval meniacej sa náture pretekov Tour de France. Aj preto sa mu podarilo vyhrať štyri z posledných piatich edícii. Sám Froome sa opisuje ako všestranný jazdec, ktorý sa prispôsobí čomukoľvek, čo stojí pred ním.

Zatiaľ čo každá výhra Tour de France prišla so svojimi prekážkami a charakteristikami, Froomove výhry sa dajú zhrnúť do dvoch kategórii. V 2013 a 2015 sa Britovi podarilo odbehnúť svojich súperov a adeptov na výhru celkovej klasifikácie na prvej etape končiacej na vrchole kopca. V ďalších dvoch iteráciách, 2016 a 2017, Froome zase vyhral vďaka náskoku vybudovanému v časovkách. Aj keď dĺžka časoviek sa v posledných rokoch stále skracovala, meniaci Froome sa naučil ako si vybudovať konkurenčnú výhodu v rozmanitejších typoch terénu.

Froomova stratégia

Pri príprave na každú nadchádzajúcu Tour de France Froome berie na ohľad dva hlavné faktory – opozíciu a terén. Podrobná analýza terénu dokáže určiť, na aké fyzické aspekty sa má v príprave zamerať a spolu so znalosťou protivníkov tím je potom ešte možné presne stanoviť ďalšie oblasti, ktoré mu môžu pomôcť ušetriť čas.

Froome prezradil, že v predošlých ročníkoch bol počas stúpaní viac agresívnejší, avšak tento rok vedel, že na získanie dobrej pozície mu stačí udržať sa vpredu. Konečný rozdiel potom urobila finálna časovka, v ktorej boli jeho šance na úspech väčšie ako tie jeho oponentov.

V 2017 bola Froomova výhra zaujímavá z dvoch dôvodov – bolo to prvýkrát po dlhých rokoch, kedy víťaz vyhral o menej ako jednu minútu a zároveň nevyhral ani jednu etapu. Tour sa stala v konečnom výsledku divácky menej zaujímavá a víťazovi akoby ubrala na prestíži.

Pri pohľade na výhry Tour de France ešte netreba zabudnúť na tím, ktorý stojí okolo Frooma počas celej doby. Jeho závislosť na výbornej práci kolegov privádza niektorých jazdcov k myšlienkam, či by sa Froomovi darilo rovnako v nejakom inom tíme. O tom môžeme iba polemizovať.

Čo však vieme s istotou, je, že Tour de France sa ocitne na našich obrazovkách aj budúci rok 2018. Myslíte si, že sa Froomovi podarí získať aj okrúhle piate víťazstvo alebo mu tentokrát ukĺzne cez prsty. Vyjadrite svoj názor na: https://extra.bet365.com/news/sk/


back

Cyklistika XC

Cyklistika-sk.eu

Cyklistika pravenec

Cyklistika maratony XC

Horská cyklistika MTB, DH XC

cyklistika MTB, DH, cyklokros, cyklotrial

cyklistika cykloturistika MTB Pravenec

cyklokros

cyklokros cyklotrial MTB DH XC

cyklokros pravenec

cyklotrial pravenec
cyklotrial MTB Séria
cyklotrial maratony XC
cykloturistika
Copyright © 2012 www.cyklistika-sk.eu Created by XD-Design CMS